SISTEMSKI TRETMAN OVISNIKA U ZATVORSKIM USLOVIMA


Sažetak

Zatvorski sistem zasniva se na rehabilitacijskom konceptu, te je svrha kazne zatvora osposobiti osobu za život na slobodi bez činjenja kaznenih djela i u skladu s društvenim normama.   Ovisnici o drogama čine velik udio u zatvoreničkoj populaciji, a posebno su rizična skupina među zatvorenicima. Kod njih se mora utjecati na nečinjenje recidivizma u činjenju kaznenih djela, ali i u konzumiranju droga.  Također, njihova ovisnost je često povezana s delinkventnim kriminogenim ponašanjem i uzrok je takvog ponašanja, skloniji su recidivizmu, zdravstvenim problemima i rizičnom ponašanju u zatvorskom sistemu. Zbog toga je provođenje učinkovitog tretmana s ovom skupinom zatvorenika posebno izazovan i važan posao. Nekoliko godina dešavalo se da  pacijenti Zavoda za bolesti ovisnosti na tretmanu, kad dobiju poziv za odsluženje kazne zatvora, imaju dodatne poteškoće. Nije bilo terapije za heroinsku ovisnost u zatvoru, plašili su se patnje od  apstinencijalne krize i mogućeg predoziranja, ako uspiju nabaviti heroin. Supstituciona terapija (zasad je to metadon i suboxone) sada se daje i u nekim zatvorima u Bosni i Hercegovini. Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona sarađuje sa dva kazneno-popravna zavoda, u Zenici i Busovači, i pacijenti su adekvatno zbrinuti.

Terapija heroinske ovisnosti u zatvorima dolazi kasnije zbog raznih otpora

Prema izvještajima Evropskog monitoring centra za droge i ovisnike o drogama EMCDDA (Lisabon) iz 2012. godine supstituciona terapija u zatvorima započinje osam do devet godina nakon uvođenja u lokalnoj zajednici. Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona osnovan krajem decembra 2005. godine a već 2011. godine počeli smo sa podjelom supstitucione terapije u zatvorima i na ovaj način vrijeme čekanja skratili na oko pet godina, što je veliki uspjeh. Čak šta, više Zavod za bolesti ovisnoisti prvi je u Bosni i Hercegovini počeo organizovanu sistematičnu saradnju sa zatvorima u Bosni i Hercegovini, odnosno pružnju opijatske supstitucione terapije (OST).

Važno je naglasiti da uvijek postoje izvjesni otpori za terapiju i u lokalnoj zajednici a posebno u zatvorima. Smatra se da je metadon još jedan lijek koji mijenja raspoloženje, pretpostavlja se, pogrešno, da su zatvori drug free zone, postoji strah da supstitucioni lijek ne ode na crno tržište, manjak razumijevanja da je ovisnost hronična bolest, ograničen je prostor i broj osoblja u zatvorima a postoji otpor i zbog dodatnih troškova. (Kastelic A, Health in prisons, WHO guide to the essentials to the prison health 2007).

Kazneno-popravi zavod zatvorenog tipa Zenica

Specifičnost rada  Zavoda je decentralizacijski, odnosno pružanje usluga  po općinama Zeničko-dobojskog kantona. Pregledi pacijenata, testiranja i podjela supstitucione terapije  obavlja se u osam ambulanti i samo izuzetno na Detoksu, što praktično čini 9 punktova za podjelu supstitucione terapije.  Sa ovakvim radom na terenu, Zavod je jedina ustanova u BiH koja je načinila decentralizaciju u distribuciji supstitucione terapije i jedina ustanova koja omogućava pacijentu da u svojoj općini/gradu ima medicinsku uslugu ove vrste.  U tu svrhu obavlja se ogroman terenski rad. Na temelju ovog koncepta i potrebe za tretmanom pacijenata Zavoda na izležavanju zatvorske kazne i idjeno i konceptualno osmišljen je način tretmana pacinen ta na zatvorskom tretmanu. Tako da je terapija heroinskih ovisnika u KPZ Zenica počela 7.3.2011. bez posebnog dogovora o saradnji, već u Novembru 2012. god. sklopili smo komercijalni ugovor o pružanju usluge, a sa Kazneno-popravi zavod otvorenog tipa Busovača započeli smo sa podjelom terapije 15.8.2012. a ugovor o saradnji imamo od novembra 2012. godine.

Osnovni principi u liječenju ovisnika u zatvorima

Polazi se od osnovne postavke da oduzimanje slobode ne znači i oduzimanje prava na liječenje! Drugi važan postulat je da tretman u zatvorima treba slijediti iste principe kao u okruženju. Kako se pacijent uvodi u terapiju u medicinskoj ustanovi tako bi trebalo provesti i u zatvoru.  Specifičnost rada u zatvorima u BiH je da sve troškove liječenja zatvorenika od bilo koje bolesti snosi Ministarstvo pravde entiteta ili distrikta. Ovo bismo mogli nazvati nekom vrstom eksteritorijalnosti u zdravstvu, po analogiji na diplomatska predstavništva. Zatvor je tu, u Zenici, ali liječenje se ne provodi na račun Zavoda zdrastvenog osiguranja nego Ministarstva pravde FBiH.

Šta znače droge u zatvoru i nedostatak tretmana?

Prema njemačkim autorima (Stoever H. i saradnici) zatvorenici koji uzimaju droge pet puta češće se nasilno ponašaju od ostalih. Nastavlja se kriminalitet. Nakon izlaska iz zatvora 40 puta češće umiru nego njihovi vršnjaci u općoj populaciji. Posebno je kritična prva sedmica po izlasku iz zatvora. Najzad, prema iskustvu ovih autora svaki peti zatvorenik je injektirao drogu u zatvoru. Sve ovo je dodatni razlog za liječenje ovisnika u zatvorima.

Šta je potrebno pacijentu za terapiju u zatvoru?

Zatvorenik/pritvorenik koji se liječi u Zavodu za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona dovoljno je da pokaže karticu supstitucione  terapije ili izvještaj ljekara ili da samo obavijesti osoblje zatvora da je na terapiji. Uradi se provjera u bazi podataka i nastavlja terapija. Za ponovno ili novo uključenje potreban je dolazak u Ambulantu Zavoda za bolesti ovisnosti ili redovni mjesečni dolazak medicinske ekipe u zatvor.  Za pacijente iz drugih kantona potreban je dokaz o uzimanju terapije ili dodatna provjera sa ordinirajućim ljekarima.

Statistički pokazatelji o našem radu u zatvorima Zenica i Busovača od 2012. do 31.03.2023. god.

Na supstitucionoj terapiji (metadon ili Suboxone) imali smo 352 pacijenata, od toga 200 u KPZ ZT Zenica i 67 u KPZ Busovača. Metadon je primalo 257 pacijenata a Suboxone njih 38. Svaki peti pacijent, 20%, detoksifikovao se od terapije. Prosječno su bili 211 dana na terapiji, tj. sedam mjeseci. Najduže je ostao pacijent 3109 dana, skorodevet godine, i on će vjerovatno do kraja boravka u zatvoru primati istu dozu lijeka. Prosječna doza na početku služenja kazne je 48,76 mg metadona i 5,64 mg Suboxona. Pri izlasku te doze su neznatno izmijenjene (osim onih koji su detoksifikovani). Krajem marta 2023. godine stanje je sljedeće:

Trenutno je u KPZ Zenica je na supstituciji 11 pacijenata, a u KPD Busovača 4 pacijenta. Kontrole se u zatvoru obavljaju jednom mjesečno, a tim (ljekar i 2 tehničara) iz Zavoda odlazi na teren. Po potrebi, nove pacijente dovozi osoblje KPZ u Ambulantu. Od oko 800 zatvorenika u Zatvoru Zenica obično je oko 23 na terapiji što čini 3% svih zatvorenika. Slično je i u Busovači. A slično je i u većini zemalja Evropske unije gdje samo neke zemlje (npr. Španija, Njemačka, Slovenija, Hrvatska) imaju više od 10% zatvorenika na supstitucionoj terapiji.

Naučene lekcije…

Dosadašnja iskustva i izvještajima osoblja zatvora pacijenti u tretmanu govore da je mnogo manje disciplinskih prekršaja, samopovreda, prestupa druge vrste. Rjeđe traže dodatne lijekove i generalno su mirniji nego pacijenti koji su bili na heroinu nekad i nemaju supstitucionu terapiju.

JZU „Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona“

Built with HTML5 and CSS3 • Copyright © 2019 • ZEDO-ovisnost. Design by inhost.ba.

Design by INPUT