Ovisnost o video-igrama, računarskim igrama i on-line igrama
Odjeljenje za bihevioralne ovisnosti JZU Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona se bavi pripremom i realizacijom programa i projekata iz primarne i sekundarne prevencije ovisnosti o video-igrama, računarskim igrama i on-line igrama svih vrsta.
Ovo Odjeljenje se bavi i osmišljavanjem i provođenjem istraživanja o stavovima i ponašanjima vezanim za simptome ovisnosti o video-igrama, računarskim igrama i on-line igrama cijele populacije, a pogotovo mladih, te eventualnim razlikama u odnosu na spol i dob. Osim navedenog, bavi se i informativno-obrazovnim radom na ovu temu, te ostalim srodnim aktivnostima.
Pojam ovisnosti o video-igrama, računarskim igrama i on-line igrama označava prinudno i pretjerano igranja igrica i video-igara. Obzirom na raspon i različitost igara, ovaj pojam uključuje pretjeranu želju za igranjem određene igrice ili više njih, na određeni način, i zanemarivanje svih drugih normalnih ljudskih potreba na uštrb vremena provedenog u toj igri.
Ovisnost o video-igrama, računarskim igrama i on-line igrama Svjetska zdravstvena organizacija je po prvi put uvrstila u verziju svog medicinskog priručnika 2018. godine.
U DSM-V, dijagnostičkom priručniku psihijatrijskih oboljenja, uključen je dio koji pomaže ljudima i doktorima da prepoznaju znakove upozorenja problema sa igranjem igrica koje mogu biti ovisnost. Tako je navedeno da mora postojati pet ili više dolje navedenih simptoma, u jednoj godini dana, da bi se mogao dijagnostikovati problem ovisnosti o video-igrama, računarskim igrama i on-line igrama, prema kriterijima koji su predloženi u DSM-V:
- Razmišljate o igranju cijelo vrijeme ili puno vremena.
- Loše se osjećate kada ne možete igrati.
- Potrebno je provoditi sve više i više vremena igrajući se kako bi se osjećali dobro.
- Nemogućnost odustajanja ili nemogućnost da se igranje smanji.
- Ne želite raditi druge stvari koje ste voljeli.
- Imate problema na poslu, školi ili kod kuće zbog igranja igara.
- Igranje se nastavlja uprkos evidentnim problemima.
- Laganje bliskim ljudima o tome koliko vremena provodite igrajući se.
- Korištenje igara za ublažavanje lošeg raspoloženja i neželjenih osjećaja.
Smatra se da je, od ukupnog broja ljudi koji uživaju u igranju igrica, postotak igrača koji ispunjavaju predložene kriterije ovisnosti o igrama, negdje između 1% i 9% svih igrača, odraslih i djece. Do sada se naučno utvrdilo da je poremećaj nešto češći kod dječaka i muškaraca nego kod djevojčica i žena.
Ovisnost o video-igrama, računarskim igrama i on-line igrama se opisuje simptomima sličnim drugim ovisnostima. Kao i ovisnost o kockanju može se klasifikovati kao poremećaj kontrole impulsa u okviru bihevioralnih ovisnosti. Stručnjaci iz područja neurobiologije, kada su u pitanju bihevioralne ovisnosti, pa time i ovisnosti o igranju igrica, najčešće naglašavaju biološke i psihološke mehanizme povezane sa prijenosom dopamina. Dopamin je jedan od neurotransmitora u mozgu odgovornih za reakciju mozga na nagradu, užitak i motivaciju, pa ovo kortikalno uzbuđenje nastalo pri igranju video-igara, računarskih igara i on-line igara, na mozak djeluje kao nagrada.
Ponekad se ova ovisnost ispoljava kao prekomjerno korištenje interneta, pa se tada definiše kao ovisnost o internetu.
Kao i za druge bihevioralne ovisnosti i za ovisnost o video-igrama, računarskim igrama i on-line igrama postoje tretmani koji pomažu u liječenju i uče nas da impuls kontrolišemo. Mogućnosti liječenja za bihevioralne ovisnosti uključuju psihoterapiju, psihofarmakoterapiju (lijekove) ili njihovu kombinaciju.
Kognitivno-bihevioralna terapija (CBT) najčešći je oblik psihoterapije koji se koristi u liječenju svih bihevioralnih ovisnosti. Ona se bavi identifikacijom specifičnih i individualnih obrazaca koji pokreću kompulzivno ponašanje pojedinca, a zatim, restrukturisanjem obrazaca, pomaže unošenju promjena u način života sa ciljem zdravijeg ponašanja
Za sve dodatne informacije, možete nas kontaktirati na:
Broj telefona: +387 62 373 203 (dostupan i preko aplikacija Viber i WhatsApp) ili na e-mail b.ovisnosti@gmail.com