Obilježavanje 01.04. Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma


Jellinek daje slijedeču tipologiju alkoholizma (alkoholičara):
ALFA – alkoholičar pije u cilju olakšanja psihičkih i somatskih tegoba. Prisutan je pretoksikomanski fenomen. Psihička ovisnost, pijenje prelazi dozvoljenu granicu u smislu količine, mjesta i vremena. Ima probleme u sferi socijalnih odnosa (svađe, sukobi u porodici, na radnom mestu…).
BETA – nema ni psihičke ni fizičke ovisnosti, postoje zdravstvene tegobe (čir, gastritis, ciroza, polineuritis…). Piju učestalije i veće količine alkohola.
GAMA – u ovom tipu alkoholizma postoji psihička i fizička ovisnost, povećana tolerancija, gubitak kontrole u pijenju, zdravstvene i socijalne tegobe. Mogu da apstiniraju duže ili kraće vrijeme.
DELTA – kod ovog tipa alkoholičara postoji nemogućnost apstinencije kao i znatno povišena tolerancija.
EPSILON – za ovaj tip alkoholizma karakteristično je višemjesečno pauziranje u konzumiranju alkohola poslije þijega slijede teška opijanja kao i psihička i fizička ovisnost, nakon čega mogu opet da apstiniraju bez problema. Liči na temporalnu epilepsiju. Hudolin i drugi autori smatraju da bi ovoj klasifikaciji trebalo dodati i
ZETA tip- za koji je svojstveno korištenje substituta alkohola u slučaju nedostatka alkoholnih piča.

Tri su osnovne karakteristike (crte) ličnosti alkoholičara:
1. Ekstremno niska tolerancija na frustracije
2. Nesposobnost da podnesu anksioznost i tenziju
3. Ekstremni narcizam i ekshibicionizam
Najvažniji simptom alkoholizma je izmenjeni karakter iz koga proizilazi alkoholičarsko ponašanje. Super Ego (savjest) alkoholičara je “rastvoren u alkoholu”. Negativne osobine karaktera su ekstremna sebićnost, lažljivost i manipulacija. Alkoholičar teško prepoznaje svoja osjećanja, još teže tuđa i skoro da je lišen sposobnosti empatije /Stojković/.

Opšte preventivne mjere su:
1. Kontinuirana edukacija seoske i gradske omladine tokom školovanja o alkoholizmu kao socio medicinskoj bolesti
2. Kontinuirana edukacja porodice i odgajatelja (nastavnici, profesori) iz oblasti alkoholizma, a posebno o ranom prepoznavanju zloupotrebe alkohola i postupku sa mladom osobom koja pije
3. Afirmisanje zdravih oblika života u porodici, školi i društvu i ostvarivanje individualnih potencijala i životnih ciljeva

Posebne preventivne mere su:
1. Prevencija alkoholizma kod različitih subgrupa alkoholizma mladih
2. Permanentan rad sa mladima na uspešnom rješavanju pojedinih razvojnih faza životnog ciklusa
3. Rad na uspešnom prevazilaženju nerazvojnih kriza ukoliko se pojave (gubitak člana porodice, hronično oboljenje, invalidnost, alkoholizam članova porodice)
4. Rad na poboljšanju komunikacije sa okolinom
5. Suprotstavljanje uticaju pojedinih subgrupa vršnjaka koji zloupotrebljavaju alkohol.

Prevencija alkoholizma mladih je zadatak svih društvenih struktura. Ona mora biti savremeno koncipirana i prije svega usmjerena na porodicu i školu.Škola ima veliki značaj jer može u saradnji sa porodicom i stručnjacima iz oblasti alkoholizma organizovati edukativno-preventivne aktivnosti. U svim tim aktivnostima značajno je ko, kada i kako šalje preventivne poruke. Najadekvatniji prenosioci takvih poruka su osobe kojima mladi vjeruju, sa kojima imaju dobru komunikaciju. To mogu biti vršnjaci, nastavnici, roditelji, ljekari, omiljeni sportisti i sl.

Roditelji, odnosno obitelj ima vrlo važnu ulogu u odgađanju uporabe alkohola kod mlade osobe. Roditelji moraju mladoj osobi dati jasnu poruku da je pijenje za njih neprihvatljivo. Krivnja zbog prerane konzumacije alkohola kod mladih najčešće se projicira na pojedinca i njegovu obitelj, no postoji i široki spektar činjenica koje ohrabruju mlade ljude da počnu koristiti alkohol. Najčešće su to pritisak vršnjaka, pritisak medija (reklamiranje u prvom redu piva kao glorificiranog napitka), druženje s vršnjacima koji piju i okupljanje kod kuće, na ulici, u parkovima, posjedovanje previše novca i velika kupovna moć kod nekih mladih, te bježanje od problema u školi ili u obitelji.

Zvaod za bolesti ovisnosti Zeničko- dobojskog kantona kontinuirano vrši prevenciju svih oblika ovisnosti, pa tako i alkoholizma. Preventivne aktivnosti vrše se putem edukacije Viječa učenika, kao i učenika ostalih razreda u školama na području Zeničko- dobojskog kantona, te kroz ostale preventivne aktivnosti Zavoda.

Povodom obilježavanja 01.04. Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma održat će se edukacija na tu temu sa Viječem učenika u Visokom.

Treba napomenuti da je Zavod osnovao i Klub liječenih alkoholičara „ČELIK“ i da je u Zavodu registrovano 315 ovisnika o alkoholu.

JZU „Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona“

Built with HTML5 and CSS3 • Copyright © 2019 • ZEDO-ovisnost. Design by inhost.ba.

Design by INPUT