Bihevioralne ovisnosti
Za razliku od bolesti ovisnosti koje su vezane za unošenje u organizam neke supstance koja nas vremenom učini bolesnima, kako to rade alkohol i droge, postoje i ovisnosti koje se pokazuju kroz ponašanje i njih zovemo bihevioralne ili ponašajne ovisnosti.
Jednostavno rečeno, neko nas ponašanje toliko okupira da ne možemo prestati to raditi iako je za nas vremenom ovo ponašanje postalo štetno. Kao i kod drugih ovisnosti, sebe lažemo da možemo prestati sa ovim ponašanjem u bilo kojem momentu ali se to ne desi, nego se štetno ponašanje pojačava. Porodica i prijatelji nas mogu početi upozoravati da prestanemo ali ih ne poslušamo, uprkos činjenici da su savjeti dobronamjerni.
Tako možemo biti ovisni o puno raznih ponašanja, a neka od čestih su: ovisnosti o sportskom klađenju, kartanju, kockanju, stalnom igranju kompjuterskih igrica, hrani ili jednoj specifičnoj vrsti hrane, stalnom praćenju društvenih mreža preko interneta, stalnom pretraživanju novih vijesti ili podataka preko interneta, stalnom pregledavanju pornografskih sadržaja, stalnoj pretjeranoj i nepotrebnoj kupovini…
Dijagnostički modeli koji se na svijetu trenutno koriste, ovisnosti o ponašanju posmatraju kao potpuno novu klasu ovisnosti. Tako u DSM-V, uključena kategorija je ovisnost o kockanju, a ovisnost o internetskim igrama uključena je u dodatak kao oblast za daljnje praćenje i proučavanje.
Ovisnosti o ponašanju su poremećaji kontrole impulse što možemo reći i za ostale ovisnosti. Kao i za ovisnosti o supstancama, i za bihevioralne ovisnosti postoje tretmani koji pomažu u liječenju i uče nas da impuls kontrolišemo. Mogućnosti liječenja za bihevioralne ovisnosti uključuju psihoterapiju i psihofarmakoterapiju (lijekove) ili njihovu kombinaciju.
Kognitivno-bihevioralna terapija (CBT) najčešći je oblik psihoterapije koji se koristi u liječenju ovisnosti o ponašanju. Ona se bavi identifikacijom specifičnih i individualnih obrazaca koji pokreću kompulzivno ponašanje pojedinca, a zatim, restrukturisanjem obrazaca, pomaže unošenju promjena u način života sa ciljem zdravijeg ponašanja.
Za sve dodatne informacije, možete nas kontaktirati na:
broj telefona: +387 62 373 203 (dostupan i preko aplikacija Viber i WhatsApp) ili na e-mail b.ovisnosti@gmail.com