31. MAJ- SVJETSKI DAN BORBE PROTIV PUŠENJA


Iako se u javnosti najviše govori i još uvijek postoji najveći strah od ovisnosti o opojnim drogama važno je naglasiti da djeca, mladi i odrasli mogu biti ovisni i o raznim drugim sredstvima ovisnosti (alkohol, nikotin, analgetici..). No, postoje i tkz. ponašajne ovisnosti kao npr. ovisnost o hrani, patološko kockanje, ovisnost o video igricama, ovisnost o internetu, patološko kupovanje, ovisnost o seksu, ovisnost o drugoj osobi (roditelj, partner) i dr. Ukratko, ovisnost može izazvati sve što može na kratko izazivati ugodu, ili neku vrstu privremene smirenosti i što nam može nedostajati onda kada nam nije na raspolaganju. Svaka ovisnost umanjuje stupanj slobode i osobne kontrole osobe koja je ovisnost razvila te nakon privremenog učinka bijega, smirenosti ili ugode izaziva još veći problem od onoga koji se nastojao izbjeći.
Brojne studije posljednjih desetljeća potvrdile su da konzumiranje duhana i duhanskih proizvoda, kao i izlaganje duhanskom dimu ili, tzv. pasivno pušenje znatno doprinose obolijevanju, invalidnosti i prijevremenom umiranju u svim starosnim skupinama, zbog čega se pušenje više ne smatra samo lošom navikom nego bolešću ovisnosti pod nazivom “sindrom ovisnosti o duhanu”

Svi redovni pušači su ovisnici. Supstanca u cigaretama koja uzrokuje ovisnost je nikotin.
Pušač se klasifikuje kao „ovisnik” kada:
• ima potrebu za cigaretom bez obzira na situaciju
• kada je njihovo ponašanje uslovljeno nikotinom
• ne može da se odupre pušenju, čak i kada zna da ono može da nanese štetu.
Odvikavanje od pušenja je proces. Počinje odlukom, nastavlja se planiranjem i uzdržavanjem, i održava time što sebe prihvatate kao nepušača. Promenite način na koji mislite o pušenju.
• Vodite računa o samo jednom danu – ne brinite o sledećem mesecu ili sledećoj godini.
• Pratite svoj napredak i čestitajte sebi.
• Podsetite sebe da se uspeh bazira na snazi volje i dobrom planiranju.
• Prihvatite da ste izabrali da budete nepušač-Vi kontrolišete ne cigarete.
• Zapamtite da kako koji dan prođe, Vaša zavisnost slabi.
• Podsetite se da samo jedna cigareta može da poništi sve što ste postigli

Ako roditelj sumnja da je dijete ušlo u svijet ovisnosti npr. o drogama ili se učestalo opija ili se ne miče od kompjutera … ili ako već ima dokaze da se radi o ovisnosti treba potražiti stručnu pomoć. Iz uloge roditelja ne treba zanemariti niti jednu ovisnost kada se prepoznaje ili naslućuje te kada određene ponašanja mladom čovjeku ili čitavoj obitelji počinju predstavljati problem. Iako je prvi roditeljski impuls, u takvim okolnostima, da izgrdi i napadne dijete to nije najbolji put i dobro je da roditelj najprije porazgovara sa stručnjakom o svojim dilemama te da se pripremi za razgovor s djetetom i sebe osnaži da mu pruža pomoć. Ozbiljne promjene u ponašanju djece i mladih tipa laganja, otuđivanja kućnog novca i drugih vrijednosti, neopravdani izostanci iz škole, ružno, nasilno ili razdražljivo ponašanje djeteta , opadanje školskog uspjeha, izbjegavanje obaveza, neodgovorno ponašanje, zanemarivanje osobnog izgleda i higijene mogu biti neki od znakova koji upućuju na probleme. Ipak, ako roditelj uoči samo neke od ovih znakova potrebno ih je najprije dobro istražiti jer su ponekad slični znaci prisutni kod razvojnih adolescentnih kriza. A, nepromišljeno optuživanje djeteta za uzimanje droga ili cigareta, ako to nije točno može strašno narušiti odnos roditelj-dijete i otežati komunikaciju za dug vremenski period. Stoga se roditelji trebaju naoružati strpljenjem, potražiti pomoć stručnjaka i tek tada postupiti na način koji će biti dugoročno najefikasniji.

Prema istraživanju koje je JZU Zavod za bolesti ovisnosti sproveo u periodu novembar/decembar 2014. godine na uzorku od 2286 učenika cigarete je probalao 54,2% učenika. Da nijedan njihov prijatelj ne konzumira cigarete navelo je 12,4% učenika. Da su bili u društvu u kojem se konzumira duhan/cigarete navelo je 83% učenika.
U tabelama možemo vidjeti eke od rezultata ovog istraživanja:

Prema Vašoj procjeni koliko Vaših prijatelja puši cigarete
Frequency Valid Percent
nijedan 281 12.4
nekoliko 1038 45.8
većina 863 38.1
svi 86 3.8

Koliko često u zadnjih godinu dana pušite cigarete?
Frequency Valid Percent
svaki dan 223 9.8
ponekad 307 13.5
nikada 1736 76.6

Da li Vaš otac puši ili je pušio duhan ili cigarete?
Frequency Valid Percent
Da 1303 58.4
Ne 928 41.6

Da li Vaša majka puši ili je pušila duhan ili cigarete?
Frequency Valid Percent
Da 952 42.5
Ne 1289 57.5

Koliko je za Vas teško, da ukoliko želite, dodjete do cigareta
Frequency Valid Percent
nemoguće 392 17.5
lako 1436 64.3
ne znam 406 18.2

Da li ste bili u društvu u kojem se upotrebljava duha ili cigarete?
Frequency Valid Percent
Da 1889 83.0
Ne 387 17.0

Da li ste ikada u Vašem životu probali duhan ili cigarete?
Frequency Valid Percent
Da 1232 54.2
Ne 1040 45.8

Dakle, prema ovim tabelama vidimo da su učenici uglavnom bili u društvu u kojem se upotrebljava duhan, da večina njihovih prijatelja upotrebljava duhan, te da ih je više od pola bar jednom u životu pribalo cigaretu/duhan. Takođe, vidimo da je prisutna upotreba duhana i od strane roditelja što može uputiti na pogrešnu poruku mladima/djeci da je upotrebljavati duhan ok.

JZU Zavod za bolesti ovisnosti aktivno vrši prevenciju svih oblika ovisničkih ponašanja među mladima. Prevencija se vrši dva puta sedmično sa Vijećem učenika i sa učenicima ostalih razreda srednjih i osnovnih škola, kao i stalnim istraživanjima koji se vrše među mladima i što transparentnijim prikazom dobijenih rezultata istraživanja.

Piše: Brdarević Meliha, magistrica psiholoških nauka

JZU „Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona“

Built with HTML5 and CSS3 • Copyright © 2019 • ZEDO-ovisnost. Design by inhost.ba.

Design by INPUT