Projekat prevencije ovisnosti


U radu Odjeljenja prevencije u septembru mjesecu 2011.godine počeo je sa realizacijom projekat pod nazivom „Projekat prevencije bolesti ovisnosti od psihoaktivnih supstanci kod učenika (13-18godina) i roditelja“. Nosioci ovakvog projekta su: JZU Zavod za bolesti ovisnosti Ze-Do kantona, škole, osoblje škole, roditelji i učenici.

Cilj ovakvog projekta je da se organizovanim aktivnostima djeluje na smanjivanju interesa i potreba mladih za uzimanjem psihoaktivnih supstanci (u nastavku PAS), zatim razvijenje svijesti kod školeske djece o opasnostima koje za sobom nosi narkomanija i zloupotreba PAS i donošenje vlastite odluke o provođenju zdravih stilova života koje ne uključuju PAS.

Zadaci projekta su:

• Informisati učenike o opasnostima i štetnosti zloupotrebe PAS
• Upoznati ih sa uticajem PAS na organizam i posljedice uzimanja PAS
• Informisanti učenike o osobama koje im mogu pomoći: roditelji, nastavnici, razrednici, pedagozi kao i o Ustanovama gdje se mogu obratiti za pomoć
• Informisati roditelje učenika o opasnostima korištenja PAS
• Edukovati ih kako prepoznati zloupotrebu istih
• Riziko faktori kao i zaštitni – protektivni faktori.

Projekat smo za početak počeli sa realizacijom u zeničkim osnovnim školama. Zaista, mogu samo da potvrdim da sam kao edukator imala izvanrednu saradnju sa svim osnovnim školama u kojima sam projekat do sada realizirala. Projekta je realiziran u devet osnovnih škola i to: O.Š.“Miroslav Krleža“, O.Š.“Mak Dizdar“, O.Š. „Sveti Pavao“, O.Š.“Meša Selimović“, O.Š.“Edhem Mulabdić“, O.Š.“Vladimir Nazor“, O.Š.“Enver Ćolaković“ O.Š.“Alija Nametak“ kao i O.Š.“Skender Kulenović“. Učenici koji su bili obuhvaćeni edukacijom su učenici VII i VIII razreda a od ove školske godine 2012/13 to su učenici VIII i IX razreda, obzirom da je devetogodišnja osnovna škola dobila prvu generaciju učenika IX razreda.

Do sada je edukaciji pristupilo približno 1500 učenika osnovnih škola. Sve edukacije su se održavale u terminima časova odjeljenske zajednice. Sve škole u svojim planovima realizacije časova odjeljenjske zajednice su imale planirane edukacije iz oblasti prevencije ovisnosti od psihoaktivnih supstanci, koje smo i realizovali.

Najveći fokus rada bio je na učenicima koji ubrzo trebaju da upišu srednju školu što samo po sebi predstavlja promjenu koja je pozitivna ali i rizična. Učenici trebaju da se adekvatno snađu u novoj okolini da upoznaju nova lica i da se pri tome sačuvaju od društva koje djeluje društveno neodgovorno i koje konzumira ilegalne i legalne (alkohol i duhan) opojne supstance. Obzirom na višegodišnje iskustvo rada sa licima koje konzumiraju ilegalne opojne supstance mišljenja smo da su u riziku učenici koji imaju od 13-16 godina.

Ovo mišljenje smo formirali na osnovu anamneza koje imaju naši pacijenti a koje nam govore da je večina populacije eksperimentisanje sa PAS i marihuanom, kao početnom supstancom, upravo počeli u tako ranim godinama svog života.

Utisci sa edukacija koje smo proveli sa učenicima su i više nego pozitivni. Svaka edukacija je dobro došla u svim segmentima društvenog djelovanja, ali rad sa učenicima ima posebno značenje u njihovom formiranju odbojnog stava prema društnevo nepovoljnim i neprihvatljivim čimbenicima. Također, napominjem da je rad i razmjena iskustava sa pedagozima osnovnih škola bio na zavidnom nivou i ovakav vid saradnje sa školama nastavljamo i u budućnosti.

Osim edukacije učenika u osnovnim školama, u prošloj školskoj Odjeljenje prevencije je realiziralo projekat pod nazivom „Edukacija vijeća roditelja“. U realizaciji pomenutog projekta smo učestvovale kolegica mr.sc.Meliha Brdarac kao i moja malenkost dipl.soc.pedagog Emina Babić. Cilj ovog projekta je bio da upoznamo roditelje sa početnim simptomima ovisnosti kao i sprečavanju većih posljedica po učenike čiji su roditelji. Ovim projektom bile su obuhvaćene i srednje i osnovne škole u gradu Zenici. Edukaciji je prisustvovalo Vijeće roditelja u ukupno 23 škole i to 14 osnovnih škola i 9 srednjih škola. Saradnja sa ovim školama je također bila jako pozitivna a bili su zadovoljni i roditelji koji su imali priliku da prisustvuju ovakvom vidu edukacije. Uglavnom, zaključak je da je ovakav vid saradnje potreban i u ostalim školama širom kantona kada se stvore adekvatne mogućnosti za realizaciju pomenutog projekta.

Prilog: Izvještaj iz osnovne škole:

Katolički školski centar „Sveti Pavao“ – Zenica.

JZU „Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona“

Built with HTML5 and CSS3 • Copyright © 2019 • ZEDO-ovisnost. Design by inhost.ba.

Design by INPUT